דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס סיום קורס חובלים בבסיס חיל הים בחיפה – 01.08.2018

ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס סיום קורס חובלים בבסיס חיל הים בחיפה צילום: חיים צח / לע"מ Photos By : Haim Zach / GPO

חובלים יקרים, תם פרק ההכשרה, ועכשיו מתחיל הפרק הפיקודי-מבצעי. בין גלי הים הכחול ושובלי הקצף הלבן אתם תשמשו מגן למדינתנו.

מאת :שולמית אטיאס -shulamit.atias@gmail.com

ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס סיום קורס חובלים בבסיס חיל הים בחיפה:

"בוגרי הקורס, קורס 137, שניצבים כאן במדים צחורים, הקורס הוא קשה, מי שעבר אותו הוכיח לא רק יכולות, אלא גם כוח רצון גדול – וזהו אולי המרכיב החשוב ביותר משום שכוח הרצון האישי והקולקטיבי שלנו הוא הארובה לעתידנו, הוא המפתח לביטחוננו. הים הוא קשוח, אבל אתם הוכחתם שאתם קשוחים באותה מידה אם לא יותר. כולנו גאים בהשקעה שלכם, כולנו מתברכים, משפחות, בפרי עמלכם.

הציונות היא יישוב האדמה והפרחת השממה, אבל, כפי שאמרו אבות הציונות ומנהיגי היישוב, היא גם כיבוש הים, או כפי שהם התבטאו – גאולת הים. בזה הם התכוונו ליכולת שלנו לרתום את הים. תחילה לצרכי הציונות ואחר כך לצרכי המדינה.

הטמעת החשיבות של הים בתודעה הלאומית לא קרתה ביום אחד, זה לקח זמן. אך בחלוף השנים חידשנו את בריתנו עם הים, בהמשך לתקופות זוהר בעברנו, בימי התנ"ך בתקופת ממלכת שלמה ואחר כך בתקופת החשמונאים בממלכת ינאי שאחד מסמליה היה עוגן.

בין אלה שקראו לנו לחדול מן האדישות כלפי הים בתקופה החדשה היה איתמר בן אב"י, בנו של אליעזר בן יהודה. הוא שאב השראה מאביו של גיבור ארגון ניל"י אבשלום פיינברג – ישראל פיינברג – שהעז להפליג לבדו בסירה רעועה, כך הוא אמר, מחדרה לחיפה. תחשבו כמה התקדמנו מאז. פיינברג, ובעקבותיו אנשי ניל"י, הבינו היטב את משמעות הים בעבורנו. איתמר בן אב"י שחלק להם שבחים כתב ב-1935: "כל המרחב התכול אשר לפנינו פתוח הוא לרווחה, באין מעצור על דרכנו החופשית. הים התיכון וים סוף יהפכו לאשנבים עבריים אל אוקינוסי העולם".

כמה שהוא צדק, הפכנו את הימים סביבנו לעורקי חיים. הבאנו מעפילים, טיפחנו קשרי מסחר וכלכלה עם אסיה, אפריקה, אירופה – כל היבשות, רקמנו יחסי ידידות, מצאנו במעמקי ים אוצר ענק של גז טבעי.

אין ספק, הים מספק לנו הזדמנויות רבות, מעל הכל הים מגדיל את השטח הקטן של מדינת ישראל ומאפשר לנו לפרוס את כלי השיט שלנו מעל המים ומתחת למים במרחב עצום. זה נותן למדינת ישראל כוח עצום.

בתחילת השבוע היינו עדים להתנגשות חריפה מול גרורותיה של איראן שניסו לחבל בשיט הבינלאומי במצרים בפתחו של ים סוף.

אם איראן תנסה לחסום את מצרי בבאב אל-מנדב, אני משוכנע שהיא תמצא את עצמה מול קואליציה בינלאומית נחושה למנוע ממנה זאת. קואליציה זאת תכלול גם את מדינת ישראל על כל זרועותיה.

לוחמי ומפקדי חיל הים, זוהי האחריות שלכם. זאת השליחות החשובה שאתם ממלאים. ביטחוננו תלוי בזירה הימית, לא פחות מאשר בזירות האוויר והיבשה. חלק משמעותי מן המערכה שאנו מנהלים נגד איומי הטרור בדרום ובצפון מתנהל בים. התרחבות המשימות שמוטלות על חיל הים איננה בגדר סוד. בעצם חלק גדול ממנה הוא כן בגדר סוד. עשרות המבצעים הנועזים שאתם עושים בפועל מדי שנה מבססים את עוצמתנו, ובעת הצורך גובים מחיר ממבקשי נפשנו.

ב-70 שנות עצמאותנו – השתנתה היכולת הימית שלנו מקצה לקצה. החיל הקטן והצנוע, שתרם את חלקו להדיפת הפלישה במלחמת הקוממיות, צמח לזרוע חזקה, ארוכה וקטלנית. המשקל שלה בביטחון הלאומי נמצא בעלייה מתמדת. תורת הלחימה משתכללת. אויבינו גם הם מפתחים יכולות, אבל לנו יש מטרה ברורה – להקדים אותם, לסכל איומים ובמקרה הצורך להכריע את המערכה, אם זו תיכפה עלינו. מתוך ראייה לטווח רחוק, אנחנו משקיעים בהתעצמות רבת ממדים של חיל הים: באנשים, בסטי"לים, בצוללות, בכלי השיט ובאמצעים אחרים, במיטב הנשק ומיטב הטכנולוגיות.

החיבור בין לוחמים אמיצים, מפקדים מעולים, כלים המתקדמים, מאפשר לנו להגן על עצמנו בכוחות עצמנו מפני כל איום. והרי זוהי תמצית הציונות, שינוי מעמדנו מעם נרדף וחסר מגן – לעם חזק ומלוכד, שאחראי לגורלו בארץ אבותיו.

חובלים יקרים, תם פרק ההכשרה, ועכשיו מתחיל הפרק הפיקודי-מבצעי. בין גלי הים הכחול ושובלי הקצף הלבן אתם תשמשו מגן למדינתנו. אני יודע שתעשו זאת עם הרבה חוסן, עם הרבה יוזמה, עם הרבה תעוזה. כשהגלים מתחזקים – החזקים מתגלים.

אנחנו סומכים עליכם, אנחנו מצדיעים לכם ואנחנו גאים בכם. הרימו עוגן, פלסו נתיבים במים רבים, ושובו בשלום לחוף מבטחים.

מזל טוב לכם".

– קרדיט: חיים צח \ לע"מ

 

משרות

  • No job found.

  • No job found.